netangel

سایت خبری، سرگرمی و آموزشی نت آنجل

از خواص شگفت انگیز پرتقال بهره ببرید /سوپرمیوه زمستان

از خواص شگفت انگیز پرتقال بهره ببرید /سوپرمیوه زمستان

از خواص شگفت انگیز پرتقال بهره ببرید /سوپرمیوه زمستان

پرتقال یکی از محبوب ترین و معروف ترین مرکبات در سراسر دنیا است. از میان میوه های کروسیفروس، پرتقال از معدود مرکباتی است که در بیشتر نقاط دنیا کاشت و برداشت می‌شود و گاهی پرتقال شیرین هم نامیده می شود. پرتقال که قدمتی ۴۵۰۰ ساله دارد به دلیل خواص تغذیه ای اش یکی از میوه هایی است که تقریبا در همه وعده های غذایی به صورت آب پرتقال برای صبحانه، پرهای پرتقال به عنوان میان وعده و تهیه کردن انواع دسر و سس سالاد مصرف می شود. با خواص پرتقال که در کل دنیا به ۴ نوع دسته بندی می‌شود آشنا شوید.

از خواص شگفت انگیز پرتقال

از خواص شگفت انگیز پرتقال بهره ببرید /سوپرمیوه زمستان

انواع پرتقال

در کل دنیا ۴ نوع پرتقال از معروفیت بیشتری برخوردار است. پرتقال معمولی با پوست و گوشت نارنجی که دو سوم پرتقال های دنیا از این نوع است. پرتقال خونی که پوستی نارنجی با رگه های قرمز و گوشت قرمز دارد. مزه آن از پرتقال معمولی خوشمزه تر است و در نتیجه یک جهش ژنی به این شکل در آمده است. ماده آنتوسیانین موجود در این پرتقال بیشتر است.

از خواص شگفت انگیز پرتقال

پرتقال ناول یا پرتقال آبی Navel Orange  که گاهی تامسون یا بیروتی هم نامیده می شود.

پرتقال بدون اسید Acidless Orange که نسبت به بقیه پرتقال ها اسیدیته کمتری دارد. این نوع پرتقال به دلیل طعم بسیار شیرینش بیشتر به عنوان میوه و میان وعده خورده و کمتر از آن برای آب گرفتن استفاده می شود.

خواص تغذیه پرتقال

یک پرتقال متوسط تقریبا ۶۰ کالری دارد و ۹۵ درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین C بدن را تامین می کند. پرتقال حاوی فیبر فراوان، ویتامین B، آهن، پتاسیم، و ترکیباتی مثل فلاووئیدها، آنتوسیانین ها و پلی فنولیک است. به همین دلیل یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می شود. پرتقال فقط ۱۵ گرم کربوهیدرات دارد که بیشتر آن ناشی از شیرینی پرتقال است. پرتقال به میزان خیلی کمی پروتئین دارد.

مزایای استفاده از پرتقال

پرتقال فواید بسیاری دارد که به جزییات آن‌ها را بررسی می کنیم.

ضدسرطان

آنتی اکسیدان و ویتامین C موجود در پرتقال آن را به یک سوپر میوه ضد سرطان بخصوص سرطان های پروستات و کبد تبدیل کرده است. علت آن‌ها از بین بردن استرس اکسیداتیو است که در نتیجه رادیکال های آزاد در بدن بوجود می آید و باعث ایجاد سرطان می شود.

از خواص شگفت انگیز پرتقال

بیماری های کلیوی

پتاسیم موجود در پرتقال برای افراد مبتلا به فشارخون مفید است. به همین دلیل خوردن پرتقال در افرادی که فشارخون دارند مانع از ابتلا آن ها به بیماری های کلیوی می شود و البته افرادی که ناراحتی کلیه دارند بدون نگرانی می توانند از خواص پرتقال استفاده کنند.

کلسترول

اسکوربیک اسید و فیبر موجود در پرتقال مانع از اکسیده شدن کلسترول خون می شود. بروز این پدیده در بدن باعث ایجاد رسوبات و بسته شدن رگ های خونی شده ، بیماری های قلبی عروقی و سکته عارض می شود. به همین دلیل پرتقال یک میوه فوق‌العاده برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی است.

از خواص شگفت انگیز پرتقال

پیشگیری از عفونت ها با پرتقال

مطالعات متعدد نشان داده است مصرف پرتقال سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و به دلیل خاصیت ضدمیکروبی و آنتی بیوتیکی، پرتقال مانع از ابتلا شخص به عفونت های میکروبی می شود.

بیماری های مزمن دوره ای

ترکیبات پلی فنولیک، فلانون و آنتی اکسیدان های موجود در پرتقال آن را به یک ماده طبیعی ضد التهابی تبدیل کرده است. رادیکال های آزاد که این روزها به میزان زیادی در بدن وجود دارد، باعث بروز بیماری های مزمن و تشدید بیماری های دوره ای می شود که پرتقال می تواند این بیماری های را کنترل کند.

یبوست

فیبر موجود در پرتقال باعث بهبود حرکات دودی شکل روده ها شده یبوست را برطرف می کند. پس در واقع پرتقال یک میوه سم زدای دستگاه گوارش هم محسوب می شود.

سلامت چشم

آنتی اکسیدان و ویتامین های مرکبات ارتباط مستقیم با سلامت بینایی دارد. مصرف پرتقال مانع از ضعف بینایی و حتی تقویت آن می شود.

دیابت

فیبر یکی از مواد غذایی موثر در کنترل دیابت و تنظیم گلوکز خون است. افراد دیابتی با مصرف پرتقال خیلی خوب می توانند قند خون شان را کنترل کنند.

از خواص شگفت انگیز پرتقال

تاثیر قلیایی

با وجود اسیدی بودن پرتقال، به محض خوردن آن، متابولیسم بدن تحریک شده pH کلی بدن را تنظیم می کند.

چطور از مزایای تغذیه ای پرتقال بیشتر استفاده کنیم

با چند روش ساده سعی کنید پرتقال بیشتری بخورید و از مزایای تغذیه ای آن بهره بگیرید:

 • آب آن را بگیرید و میل کنید.
 • گاهی برش هایی از آن را روی سالادتان بریزید.
 • به محض پوست گرفتن پرتقال، آن را میل کنید.
 • از پرها یا حبه های پرتقال برای درست کردن اسموتی استفاده کنید.

نحوه انتخاب و نگهداری پرتقال

خوشبختانه پرتقال از میوه هایی است که نگهداری آن در طولانی مدت میسر است. از آن جا که تقریبا در همه فصول سال می توانید به پرتقال دسترسی داشته باشید بهتر است آن را بیشتر در برنامه غذایی تان بگذارید.

برای انتخاب پرتقال :

از خواص شگفت انگیز پرتقال بهره ببرید /سوپرمیوه زمستاناز خواص شگفت انگیز پرتقال

 • آن‌هایی را انتخاب کنید که سنگین هستند.
 • پرتقال هایی را بردارید که پوست آن ها دانه دانه است. پرتقال های با پوست صاف را نخرید.
 • رنگ پرتقال فاکتور مهمی در انتخاب پرتقال نیست. چون بعضی از آن‌ها به صورت مصنوعی ظاهر زیبایی دارند.
 • بهترین پرتقال ها را بین آذر تا اردیبهشت ماه می توانید بخرید.

برای نگهداری پرتقال:

 • همیشه آن را درسته در جای خنک نگهداری کنید. هیچ وقت پرتقال قاج خورده را حتی در یخچال هم نگهداری نکنید.
 • در فضای اتاق حداکثر طی ۳ تا ۴ روز  می توانید پرتقال را نگهداری کنید.
 • پس از خوردن پرتقال پوست آن را خلال  و خشک کنید تا برای سوپ، پلو و سالاد استفاده کنید. خلال های خشک شده پرتقال را تا ۶ ماه قابل استفاده است.

از خواص شگفت انگیز پرتقال

عوارض جانبی

این میوه خوشمزه حتی اگر به میزان زیادی در یک وعده مصرف شود معمولا عارضه جانبی یا منفی ندارد. ولی در افرادی که سابقه بیماری رفلاکس دارند بهتر است این میوه با احتیاط مصرف شود. پس در صورت احساس سوزش سردل و حالت تهوع یا داشتن رفلاکس نباید پرتقال میل کنید.

در صورتی که تحت درمان هستید و داروی خاصی مثلا برای کنترل فشارخون مصرف می کنید به منظور جلوگیری از افزایش پتاسیم در بدن در مورد میزان مصرف پرتقال حتما با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: نت نوشت

پاسخی بگذارید