netahgel

سایت خبری، سرگرمی و آموزشی نت آنجل

ایده برای نوشتن : چگونگی خلق ایده وموضوع برای نوشتن مطالب

ایده برای نوشتن : چگونگی خلق ایده وموضوع برای نوشتن مطالب

ایده برای نوشتن

 

اگر یک نویسنده باشید گاه لازم است برای نوشتن در عمق مطلب غوطه ور شوید. و درست زمانی که می خواهید به مطلب با دید عمقی تری نگاه کنید متوجه می شوید که توانایی نوشتن ندارید و مغزتان با شما یاری نمی کند یا اصلاً از نوشتن پشیمان می شوید. این لحظه ای است که هر نویسنده ای به کمک نیاز دارد تا دوباره ذهن خلاق خود را به کار بیندازد و شروع به نوشتن کند. و یکی از روش هایی که می تواند به هر نویسنده ای در چنین شرایطی کمک کند استفاده از روش سیلان ذهنی است. با استفاده از این روش دوباره قلم شما به کار خواهد افتاد و بهترین قسمت این است که دیگر نیازی نیست که یک شاهکار خلق کنید. در حقیقت به کمک روش سیلان ذهنی شما می توانید بهتر از ضمیر وجودی خود استفاده کنید تا بنویسید این روش هیچ کاری نمی کند به غیر از این که گرد و غبار و تار عنکوبوتی را که روی مقابل چشمان شماست پاک می کند و به شما تعدادی ایده جدید برای نوشتن می دهد که از بین آنها می توانید یک ایده عالی برای نوشتن بیابید.

 

ایده برای نوشتن

برای شروع سیلان ذهنی در محیطی آرام و ساکت بنشینید هیچ چیز جز یک قلم و کاغذ نیاز ندارید. نوک قلم خود را روی کاغذ قرار دهید و نوشتن را آغاز کنید هر چیزی که به فکرتان می رسد بنویسید. مهم نیست که این افکار و ایده ها چقدر اهمیت دارند، چقدر جالب هستند، از نظر نگارشی درست هستند، یک نظریه کامل هستند یا چیزی که حواس شما را پرت کرده است فقط آن چیزی که به ذهن شما می رسد بنویسید. حتی اگر چیزی به ذهنتان نمی رسد می توانید بنویسید: «چیزی به فکرم نمی رسد، چیزی به فکرم نمی رسد.» به نوشتن ادامه دهید تا چیزی به ذهن شما برسد. این روش خوبی برای بیرون انداختن افکار مزاحم از ذهن است و به کمک آن می توانید مشکلات روزمره ای را که همیشه ذهن ما را مشغول کرده اند و مانع از فکر کردن و نوشتن می شوند به راحتی فراموش کنید و بر نوشتن متمرکز شوید. این تمرین را حداقل ۳۰ دقیقه انجام دهید و به این ترتیب خود را برای نوشتن مطالب بکر و جدید در صدر قرار دهید. می توانید بعد ها هم به برگه هایی که در جریان سیلان ذهنی نوشته اید مراجعه کنید و از میان آنها ایده های مناسبی برای نوشتن بیابید.

ایده برای نوشتن

 

اگر این روش را امتحان کردید و نتوانستید به خوبی از آن استفاده کنید پیشنهاد می کنم یک موضوع را برای خود انتخاب کنید و سیلان ذهنی را برای آن اجرا کنید. یک موضوع را برای سیلان ذهنی انتخاب کنید و هر چه را درباره آن به نظرتان می رسد بنویسید این موضوع به عنوان مثال می تواند ماهیگری باشد. خوب فرض کنید می خواهید این روش را برای موضوع جدید بکار گیرید می توانید از یک گردش در دوران نوجوانی با پدر خود بنویسید یا می توانید از یک آگهی بازرگانی درباره تور ماهیگیری بنویسید. صفحه را درباره هر چیزی که از ماهیگیری به ذهنتان می رسد پر کنید. استفاده از روش سیلان ذهنی با تمرکز بر موضوعی خاص می تواند برای انجام پروژه های نویسندگی بسیار با ارزش باشد به این ترتیب می توانید به بهترین شکل موضوع را توصیف کنید. حتی اگر نمی توانید موضوعی برای سیلان ذهنی پیدا کنید کافیست تلوزیون را روشن کنید و درباره اولین موضوعی که می بینید شروع به نوشتن کنید.

 

ایده برای نوشتن

نوشته های شما به روش سیلان ذهنی می توانند در جایی بایگانی شوند و هنگام نوشتن هر از چند گاهی به آنها مراجعه کنید و از مطالب آنها برای پروژه های خود استفاده کنید این نوشته ها می توانند به شما دید بدهند. و بهترین راه استفاده از سیلان ذهنی این است که هر چیزی که به ذهن شما می رسد بدون تعارف و بدون توجه به ارزش و اهمیت آن بنویسید نگران خوب یا بد بودن آنچه می نویسید نباشید چون کسی غیر از شما قرار نیست آنها را بخواند. این یک فرصت برای نوشتن با آسودگی و آرامش است نوشتن بی تکلف، آزاد و بدون نگرانی فقط از آن لذت ببرید.

 

 

ایده برای نوشتن : چگونگی خلق ایده وموضوع برای نوشتن مطالب
ایده برای نوشتن : چگونگی خلق ایده وموضوع برای نوشتن مطالب

روش هایی برای کمک کردن به نوشتن وخلق ایده

ایده برای نوشتن

یکی از سؤالاتی که معمولاً از نویسندگان پرسیده می‌شود این است که چگونه ایده و سوژه داستان‌های خود را پیدا می‌کنند. چند روش وجود دارد که وقتی احساس می‌کنید به بن‌بست رسیده‌اید، می‌توانید با استفاده از آنها راهی برای خود باز کنید و به ایده‌های جدید دست یابید. در اینجا به ۵ مورد از این روش‌ها اشاره می‌کنیم.

قدم بزنید

محققان دانشگاه استنفورد دریافته‌اند که قدم زدن خلاقیت را افزایش می‌دهد. این روشی است که متفکرین بسیاری از استیو جابز تا توماس جفرسون آن را بکار برده‌اند. اگر مایل به پیاده‌روی نیستید هر نوع فعالیت ورزشی دیگری که یکنواخت و نسبتاً سبک باشد می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

نوشتن آزاد را تمرین کنید

نوشتن آزاد (نوشتن کلمات روی کاغذ بدون در نظر گرفتن هرگونه ساختار یا محدودیت) می‌تواند مسیر خلاقیت را باز کند. نتایج گاهی غیرقابل پیش‌بینی هستند و شگفت‌انگیزترین تصاویر، شخصیت‌ها، خاطرات و داستان‌ها روی صفحه ظاهر می‌شوند.

این تمرین به جریان عمیق خلاقیت ذهن ما اجازه می‌دهد در نوشتن ظهور و بروز بیابد. این کار بسیار آسان است، فقط کافی است یک کاغذ و ۱۵ دقیقه وقت داشته باشید و سپس به طور پیوسته بنویسید و اصلاً نگران نباشید که آنچه نوشته‌اید از لحاظ دستوری صحیح باشد چراکه اکنون زمان غلط‌گیری نیست.

بخوانید

«استفان کینگ» در کتاب فوق‌العاده خود به نام «درباره نوشتن» نوشته است: اگر زمان کافی برای خواندن ندارید، زمان کافی برای نوشتن هم نخواهید داشت. به همین سادگی.
خواندن متون عالی بسیار مؤثر است اما قدرت خواندن آثار سطح پائین را نیز دست کم نگیرید. این آثار می‌توانند به شما کمک کنند متوجه کیفیت پایین نگارش خود بشوید و متون بهتری بنویسید.

ارتباط خود را با اینترنت قطع کنید

احتمالاً برای یافتن موضوعی که الهام‌بخش شما در نوشتن باشد می‌خواهید به سراغ توییتر، ایمیل یا هر صفحه آنلاین دیگری که دارید بروید، ولی این کار فقط ذهن شما را منحرف می‌کند و وقتتان را هدر می‌دهد. از آن اجتناب کنید.

برای نوشتن یک اثر جدی تلویزیون را خاموش کنید، تلفن را از خود دور کنید و به سراغ فضای مجازی نروید. سپس شگفت‌زده خواهید شد که وقتی آرامش دارید چه ایده‌های جذابی به ذهنتان خطور می‌کنند.

مشاهده و ثبت کنید

درست است که نشستن در یک مکان عمومی مانند کافی‌شاپ با کاغذ و قلم در دست، تصویری کلیشه‌ای از نویسندگی است اما آن را امتحان کنید. بیرون بروید و بیست یا سی دقیقه به تماشای مردم بنشینید. ببینید چگونه صحبت می‌کنند، چه حرکاتی دارند و چه لباس‌هایی می‌پوشند. سپس داستانک‌هایی درمورد این افراد بنویسید و مشاهدات خود درباره آنها را ثبت کنید و به آنها اسم بدهید. فقط مراقب باشید به مردم خیره نشوید زیرا باعث ناراحتی آنها می‌شوید.

گردآوری : نت آنجل

پاسخی بگذارید