netahgel

سایت خبری، سرگرمی و آموزشی نت آنجل

تشریح دیدگاه اسلام درباره زنان و خانه نشینی

تشریح دیدگاه اسلام درباره زنان و خانه نشینی

تشریح دیدگاه اسلام درباره زنان

 

 

زنان عرب قبل از ظهور اسلام دارای پوشش و حجاب شایسته نبودند و با آشکار کردن زینت‏ها و نمایش برخی از اندام خویش در جامعه حاضر می‏شدند. این وضع درزمان اسلام نیز ادامه داشت و آیات و دستورهای الهی به تدریج در شرایط و موقعیت‏های مناسب نازل و بر مردم ابلاغ می‏شد، تا اینکه زمینه‏ نزول آیات وجوب حجاب و حرمت خودنمایی در جامعه و مجالس عمومی آماده شد و آیات آن به مردم، به ویژه زنان ابلاغ شد.
زن نباید برای خودنمایی و نمایش جاذبه‏ های زنانه در میان مردم که عامل تضعیف و سقوط ارزش‏های الهی و انسانی است حاضر شود

تشریح دیدگاه اسلام درباره زنان 
اما به دلیل اهمیت موضوع که بی ‏توجهی به آن باعث فساد اخلاقی فردی و اجتماعی و تباهی ارزش‏های راستین انسانی و الهی و جایگزین شدن ضد اررش‏ها و حتی تلقی ارزش از آنها می‏گردد، پروردگار عالم مجدداً آن را با لحن توبیخ‏ آمیز وهشدار دهند‏ه‏ای مورد تاکید قرار می‏دهد، اما به دلیل موقعیت خاص و خطیر زنان پیامبراکرم صلی‏الله علیه واله وسلم خطاب را متوجه آنان می‏فرماید؛ ولی در واقع همه زنان مخاطب آیه هستند و به اصطلاح یک تیر و دو نشان است، چنان‏که می‏فرماید:
وَقَرْنَ فِی بُیُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیَّةِ (احزاب۳۳)؛ در خانه ‏های خود قرار بگیرید و همانند دوران جاهلیت نخستین- که زنان به منظور خودنمایی از منزل خارج می‏شدند- در میان مردم ظاهر نشوید.
منظور از (وَقَرْنَ فِی بُیُوتِكُنَّ ) این نیست که زن به طور کلی در خانه بنشیند، بلکه این است که زن نباید برای خودنمایی و نمایش جاذبه‏ های زنانه در میان مردم که عامل تضعیف و سقوط ارزش‏های الهی و انسانی است حاضر شود، به قول استاد شهید آیت‏ الله مطهری رحمه‏ الله:
تاریخ اسلام به صراحت گواه است که پیامبر اکرم صلی‏ الله علیه واله وسلم زنان خود را به سفر می‏بردند و آنان را از بیرون شدن از خانه منع نمی‏فرمود. مقصود از این دستور آن است که زن به منظور خودنمایی از خانه بیرون نشود و مخصوصاً در مورد زنان پیغمبر اکرم صلی‏ الله علیه واله وسلم این وظیفه سنگین‏تر و موکدتر است.
چنان‏که سیره حضرت زهرا علیها‏سلام نیز این بود که به هنگام نیاز و ضرورت، در جامعه حضور شرعی، صحیح و عفیفانه داشتند، نه حضور با پایین آمدن ارزش و شخصیت زن، از بین رفتن عفاف و پایمال شدن ارزش‏ها و حریم‏ها. حضرت زینب علیهاسلام نیز که در دامن مطهر آن بانوی بزرگ اسلام و مادر نمونه پرورش و تربیت یافته بود با حضور عفیفانه و حفظ ارزش‏ها در کربلا و… درخشید و سازنده حادثه عاشورا و حافظ اهداف بزرگ قیام حسینی گشت و به جوامع، بیداری و هوشیاری و حیات معنوی بخشید و خواهد بخشید.
«تبرّج» به معنای ظاهر شدن در میان مردم است. برج ساختمان‏های بلند نیز از همین ماده است، زیرا همیشه در برابر دیدگان مردم ظاهر است.

تشریح دیدگاه اسلام درباره زنان 
خود آرایی و خودنمایی و بدحجابی زنان، عمل جاهلانه‏ای است که زنان عصر جاهلیت قدیم به آن مبتلا بودند و زنان مسلمان نباید زیر بار چنین ننگی بروند
مقصود از جاهلیت نخستین (الجاهلیة الاولی)- چنان‏که تفاسیر می‏گویند- جاهلیت قبل از بعثت رسول گرامی اسلام صلی‏الله علیه واله وسلم بوده که در آن عصر وضعیت پوشش زنان، عفیفانه و خداپسندانه نبوده است، در حالی که موضوع عفاف و حجاب زنان، حکم و فرمان مشترک فطرت تمام انسان‏ها و شریعت تمام ادیان الهی می‏باشد.
بنابراین طبق این آیه، خود آرایی و خودنمایی و بدحجابی زنان، عمل جاهلانه‏ای است که زنان عصر جاهلیت قدیم به آن مبتلا بودند و زنان مسلمان نباید زیر بار چنین ننگی بروند. ضمن اینکه تعبیر به جاهلیت نخستین نشان می‏دهد که جاهلیت دیگری همانند جاهلیت قبل از اسلام در پیش است و این در حقیقت یکی از پیش گویی‏های قرآن کریم است، که کاملاً با عصر ما منطبق می‏باشد و بلکه جاهلیت این عصر به اصطلاح متمدن به مراتب شدیدتر و بدتر و حتی به صورت مدرن است که مظاهر وحشتناک آن در دنیای غرب و کشورهای متمدن مادی‏گرا مشهود می‏باشد.
متاسفانه جوامع اسلامی تا حدودی تحت تاثیر فرهنگ مبتذل غرب قرار گرفته و بعضی از زنان و مردان مسلمان با فراموشی فرهنگ غنی اسلام و مخالفت با فرمان پروردگار عالم درباره وجوب حجاب عفیفانه و غیرت مردانه، پیرو فرهنگ بیگانه شده ‏اند و ننگ جاهلیت مدرن را به جان خریدند .

 

 

تشریح دیدگاه اسلام درباره زنان
تشریح دیدگاه اسلام درباره زنان

 

 

نکته های مفید در انتخاب همسر : روش صحیح همسریابی

قضا و قدر چیست؟ شرح موضوع جبر و اختیار

 

منبع : شهر سوال

پاسخی بگذارید