netahgel

سایت خبری، سرگرمی و آموزشی نت آنجل

خواص و مضرات آناناس : خرید ، نگهداری و کاربرد دارویی

خواص و مضرات آناناس : خرید ، نگهداری و کاربرد دارویی

خواص و مضرات آناناس

 

 

آناناس نوعی میوه است که ریشه آن از جنوب برزیل و پاراگوئه است. بزرگی آن ۱–۱٫۵ متر و بزرگی برجستگی روی آن تا ۳۰–۱۰۰ سانتیمتر است. این میوه نوعی میوه چندگانه است.

این گیاه بومی دائمی ناحیه گرمسیری قاره‌ای آمریکا است. میوه‌های خاردار و مطبوع آن از کوبا، پورتوریکو و هاوایی از نظر محصول، آناناس در رتبه اول قرار داد. آب و میوهٔ گوشت این میوه را به مقدار زیاد کنسرو می‌کنند همچنین در جزایر فیلیپین از برگ‌های خاردار آن رشته‌هایی به دست می‌آید که با آن پارچه می‌بافند.

 

 

کاربرد دارویی آناناس

بروملائین که از میوهٔ آناناس به دست می‌آورند برای درمان بیماری‌های زیر مصرف می‌شود: بعنوان ضد آماس پس ازاعمال جراحی دندان، جراحی زنان، جراحی عمومی، برای درمان کوفتگی‌ها، خونمردگی‌ها و زخم‌های بعد از تصادفات، آبسه‌ها بکارمی رود. از میوهٔ آناناس و عصارهٔ آن نیز در گیاه درمانی درموارد زیر استفاده می‌شود:

 • قبل از زایمان برای تحریک انقباضات رحم و کوتاه کردن مدت زایمان.
 • درمان زخم‌ها و بیماریهای دهان.
 • بیماریهای دستگاه ادراری.
 • بیماری‌های زنان.
 • امراض دوران پیری.
 • درمان سوختگی‌ها.
 • درمان آماس وریدها.
 • خیز یا ورم ریه‌ها.
 • پیشگیری از سرطان‌ها.
 • پیشگیری از بروز زخم‌ها.
 • درمان سینوزیت.
 • درمان حساسیت ها (آلرژی‌ها)

 

خواص شگفت انگیز آناناس

آناناس بسیار لذیذ و مقوی است و دارای ویتامینهای A, B1,C و همچنین املاح معدنی، پتاسیم، سدیم، منیزیم، کلر و فسفر است. ولی در مصرف آن باید میانه روی کرد و به اعتدال خورد.

بروملائین که از میوهٔ آناناس به دست می‌آورند برای درمان بیماری‌های زیر مصرف می‌شود: بعنوان ضد آماس پس ازاعمال جراحی دندان، جراحی زنان، جراحی عمومی، برای درمان کوفتگی‌ها ،خونمردگی‌ها و زخم‌های بعد از تصادفات، آبسه‌ها بکارمی رود.

از میوهٔ آناناس و عصارهٔ آن نیز در گیاه درمانی درموارد زیر استفاده می‌شود: قبل از زایمان برای تحریک انقباضات رحم و کوتاه کردن مدت زایمان. درمان زخم‌ها و بیماریهای دهان. بیماریهای دستگاه ادراری. بیماری‌های زنان. امراض دوران پیری. درمان سوختگی‌ها. درمان آماس وریدها. خیز یا ورم ریه‌ها. پیشگیری از سرطان‌ها. پیشگیری از بروز زخم‌ها . درمان سینوزیت. درمان حساسیت ها(آلرژی‌ها)

 

این خواص را مى توانید از مصرف كمپوت آناناس، میوه تازه آن، میوه یخ زده یا حتى آب آناناس به دست آورید.یكى از خواص مهم آناناس كمك به ساخت استخوان هاى سالم و استحكام استخوان ها است.
آناناس غنى از منیزیم ماده معدنى اى است كه وجودش براى ساخت استخوان ها و ارتباط بافت ها ضرورى است. آناناس باعث رشد استخوان ها در بدن جوانان و استحكام استخوان ها در پسران مى شود.

یك فنجان آناناس حدود ۷۳ درصد منیزیم مورد نیاز روزانه بدن را تأمین مى كند، از دیگر خواص آناناس مى توان به نقش آن در بهبود سرماخوردگى و كاهش میزان سرفه اشاره كرد. اكثر افراد هنگام سرماخوردگى ویتأمین ث یا آب پرتقال بیشتر مى خورند غافل از این كه خواص آناناس نیز كمتر از آنها نیست. «بروملین» موجود در آناناس باعث كاهش شدید سرفه یا توقف سرفه هاى شدید و كاهش میزان لحاظ مى شود. پس هنگام سرماخوردگى خوردن آناناس را فراموش نكنید.

آب آناناس دارای پاپایین(Papaine) مخمر بسیار گرانبهایی برای معده است.آب آناناس مدر است و ادرار را زیاد می کنددر نتیجه برای بیماران کلیوی مناسب است. در مورد عقب افتادن عادت ماهانه خانمها و منظم کردن آن نیز تأثیر فوق العاده ای دارد.در هند و چین از میوه ی رسیده آن به عنوان خونساز و تصفیه کننده خون استفاده می شود و مدر است.

میوه ی نرسیده ی آن برای سقط جنین مؤثر است. و مسهل قوی می باشد(در شبه جزیره بالی از آن استفاده می کنند)برگهای له شده ی آن را مخلوط با نمک برای مالش کمر و تسکین درد کمر بکار می برند(در فیلیپین).

پزشکان توصیه می‌کنند بیماران پس از عمل جراحی یا هنگام مبتلا شدن به بیماری‌های عفونى، آناناس مصرف کنند.

آناناس دارای آنزیمی به نام بروملین )‌Bromelin‌ است که به هضم پروتئین غذاها کمک می‌کند.

اگر دچار زخم معده یا روده، سوء هاضمه یا بی‌اشتهایی هستید، آناناس بخورید.

چگونگی خرید و مصرف آناناس

این میوه به صورت خام، کمپوت شده و آب آناناس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روزها علاوه بر کمپوت و آب آناناس، نوع خام آن را هم در میوه فروشی‌ها به وفور می‌بینید. این میوه به مناطق گرمسیری تعلق دارد و در جنوب ایران هم کشت می‌شود. ‌ ‌

 

 چگونگی مصرف:
وقتی آناناس را می خرید و به خانه می آورید باید ابتدا گیاه بالای آن را جدا کرده و سپس آناناس را روی شکم آن قرار داده و به صورت ورقه ورقه برش بزنیدو بعد پوست آن را از ورقه ها جدا کنید و میل نمایید..

نکته خرید:

با توجه به این‌که آناناس هم مانند موز به صورت کال کنده می‌شود و به مرور می‌رسد، اگر می‌خواهید برای مصرف در چند روز آینده آناناس بخرید، نوع سفت‌تر آن را انتخاب کنید.

وجود لکه های زرد بر روی پوست آناناس به معنی رسیده بودن آن است.

معمولاً آناناس رابه صورت عددی نه کیلویی در بازار می فروشند و قیمت هر عدد آناناس در بازار بین۰۰۰ ۳ تا ۴۵۰۰ تومان است.

هر چه رنگ درون آناناس زردتر باشد رسیده تر و شیرین تر است. اگر رنگ آناناس دم به کرمی میزد معمولا مزه گس می دهد

مزه آناناس معمولاً میخوش یعنی نه ترش و نه شیرین است.

 

چگونگی مصرف:

وقتی آناناس را می خرید و به خانه می آورید باید ابتدا گیاه بالای آن را جدا کرده و سپس آناناس را روی شکم آن قرار داده و به صورت ورقه ورقه برش بزنیدو بعد پوست آن را از ورقه ها جدا کنید و میل نمایید.

 

نکته نگهدارى:

اگر چه آناناس هم مانند موز به هوایی خنک نیاز دارد ولی سرمای یخچال برای نگهداری آن مناسب نیست.

 

تصاویر آناناس :

 

خواص و مضرات آناناس
خواص و مضرات آناناس

خواص و مضرات آناناس

خواص و مضرات آناناس

خواص و مضرات آناناس
خواص و مضرات آناناس

خواص و مضرات آناناس

خواص و مضرات آناناس

خواص و مضرات آناناس

خواص و مضرات آناناس

خواص و مضرات آناناس
خواص و مضرات آناناس

 

 

گرداوری : نت آنجل

 

منابع :

ویکیپدیا

تبیان زنجان

پاسخی بگذارید