netahgel

سایت خبری، سرگرمی و آموزشی نت آنجل

خواص و مضرات بابا آدم : آشنایی با ترکیبات و نحوه مصرف گیاه بابا آدم

خواص و مضرات بابا آدم : آشنایی با ترکیبات و نحوه مصرف گیاه بابا آدم

خواص و مضرات بابا آدم

 

نام هاي ديگر :

آراقي طون ، فيلگوش «فيلجوش» ، لوف كبير .

نام لاتين :

Cockle- bur, burdock .

 

خاصيت درماني :

از نظر طبيعت ، گرم و خشك است . در چين و ژاپن از تخم ، ساقه و ريشه ي آن به عنوان مقوي ، نيرودهنده ، تصفيه كننده خون   ، زياد كننده ترشح كننده عرق و مدر استفاده مي شود. از تخم آن در جوشانده ها با عسل و يا با سركه رقيق مصرف مي كنند و از ريشه و ساقه ي آن نيز در جوشانده و يا در تنطور ها استفاده مي شود .
از جوشانده ساقه هاي پر برگ آن براي معالجه سرگيجه و روماتيسم و اگر كمي شكر قهوه اي به آن اضافه شود ، براي معالجه ي سرخك استفاده مس مي شود .
در هندوستان از ريشه ي بابا آدم براي تصفيه خون به عنوان مدر ، معرق و آنتي فلوژيستيك مصرف مي شود . در ساير مناطق بيش تر از تخم آن استفاده مي شود و از آن به عنوان ضد عفوني و مدر و براي معالجه نوعي استسقا كه مايه سروز در حفره ها و بافت هاي بدن جمع مي شود و به عنوان داروي ضد كرم روده و همچنين براي رفع جوش و دانه هايي كه در صورت مي زند استفاده مي شود .  ضمنا در معالجه ي ذات الريه ، براي آبسه هاي چركي و ناراحتي هاي گلو و حلق به عنوان ترياق و در موارد نيش زدن جانوران سمي و مار ، آنفلوانزا و تب هاي مخملك ، آبله ، خناريز ، پبوست و سرخك آن را مفيد مي دانند .
برگ بابا آدم براي پايين آوردن قند خون مفيد است . ماليدن دم كرده ي برگ آن براي ناراحتي هاي پوستي  به خصوص باي پوست سر و كچلي نافع است .
مرحمي كه از يك واحد عصاره ي برگ بابا آدم و يك واحد روغن زيتون حاصل مي شود . براي ماليدن و التيام جراحات و زخم خيلي مفيد است .

خواص و مضرات بابا آدم 

تركيبات :

در ريشه ي گياه حدود 45 درصد ماده ي اينولين ونيز مقدار زيادي كربنات دو پتاسيم و نيبرات دو پتاسيم ، رزين و يك گلوكوزيد به نام لاپين وجود دارد .
برگ ها و ريشه آن داراي اسانس روغني فرار است . در دانه هاي آن گلوكوزيد آركتي ئين مشخص شده است و به علاوه دانه ي آن داراي 16-20 درصد روغن ثابت به رنگ زرد با طعم تلخ است كه شامل مقدار زيادي « حدود 60 درصد  » لينولئيك اسيد و كمي « حدود 10 درصد  » الولئيك اسيد است .

اشكال دارويي :

ريشه ، ساقه ، تخم ، برگ .

مشخصات :

بابا آدم گياهي است علفي دو ساله به ارتفاع 120-60 سانتي متر داراي ساقه هاي منشعب و مانند پوست مار ابلق و پوشيده از كرك هاي زبر و خشن است .
برگ هاي آن پهن موج دار بزرگ ، گل هاي آن قرمز به صورت كاپي توتل كروي كه پوشيده از فلس هايي است كه به قلاب ها ي كوچكي ختم مي شود .
ريشه ي گياه دراز ، كمي زخيم ، دوكي شكل است ، پوست آن فهوه اي و مغز آن سفيد طعم آن كمي شيرين و بوي آن تهوع آور است .
ميوه ي آن پس از رسيدن به صورت فندقه چند وجهي در مي آيد و پس از اينكه كاملا رسيد ، به رنگ زرد و حنايي مي شود .
در بالاي ميوه دسته اي تار زرد رنگ ديده مي شود كه چسبناك است و به پشم گوسفندان در موقع عبور مي چسبد و موجب پخش تخم و گسترش گياه مي شود.
تكثير بابا آدم از طريق كاشت تخم آن در شهريور ماه و برداشت محصول در اسفند يا ارديبهشت ماه سال دوم انجام مي گيرد .
اين گياه در اروپا و آسيا انتشار دارد . در ايران در اطراف تهران ، دامنه هاي البرز، چالوس ، رودبار ، ولي آباد ، كوهستان هاي خراسان ، كرمان ، تفرش و در آذربايجان در قره داغ حسن بيگلو ، نعمت آباد تبريز ، همدان ، اراك ، مازندران و گرگان به طور خود رو ديده مي شود .

نام علمي :

Arctium  lappa  L .   از خانواده ي compositae   تيره ي فرعي  tubuliflorae  .

خواص و مضرات بابا آدم 

دم كرده براي تصفيه خون :

ريشه ي بابا آدم 30 گرم ، مغز ريشه شيرين بيان 30 گرم ، رذيشه تاج ريزي 30 گرم ، آب جوش 1000 گرم مخلوط اين ها را در آب حدود نيم ساعت دم مي كنند و بيش از نصف آن را  در روز ميل مي نمايند .

خواص و مضرات بابا آدم 

عصاره ي ريشه ي بابا آدم :

ريشه ي بابا آدم يك واحد ، آب مقطر هشت واحد . ريشه را قطعه قطعه كرده و مدت 12 ساعت در 5  واحد از آب مي خيسانند و با فشار صاف مي كنند و تفاله را در مابفقي آب مي خيسانند و با فشار صاف مي كنند و دو صاف شده را مخلوط كرده ، مي گذارند ته نشين شود و صاف روي آن را با انحراف برداشته در حمام ماريه به قوام عصاره ي نرم تبخير مي كنند .
اين عصاره از عوامل مقوي است و مقدار خوراك آن 1-10 گرم مي باشد .
– در فرانسه معمول است از جوشانده « 60-100  » گرم ريشه ي بابا آدم در يك ليتر آب دم كرده براي استعمال خارجي بيماري هاي پوست مصرف مي كنند و منظما تا مدتي صبح و عصر روي پوست مورد نظر مي مالند .

خواص و مضرات بابا آدم 

مقدار مصرف :

–  مقدار خوراك از برگ يا گرد ريشه ي بابا آدم تا چهار گرم است و در دم كرده ها  50-30 گرم برگ در 1000 گرم آب جوش مصرف مي شود كه در 24 ساعت به تدريج فنجان فنجان ميل كنند .
– ريشه يبابا آدم را به هم وزن آن ريشه ي راسن جوشانده و پس از خنك شدن ، روي پوست مي مالند ، خارش خيلي زود رفع مي شود .

 

خواص و مضرات بابا آدم : آشنایی با ترکیبات و نحوه مصرف گیاه بابا آدم
خواص و مضرات بابا آدم

 

منبع : گیاهان دارویی

نت آنجل

 

 

پاسخی بگذارید