netahgel

سایت خبری، سرگرمی و آموزشی نت آنجل

خواص و مضرات بابونه رسمی : طبع بابونه رسمی و خاصیت درمانی

خواص و مضرات بابونه رسمی : طبع بابونه رسمی و خاصیت درمانی

خواص و مضرات بابونه رسمی

 

نام هاي ديگر :

بابونه ، بابونه صغير ، اقحوان صغير ، گل بابونه ، بابونه رسمي ، بهار .

نام لاتين   :

German chamomile , common chamomile , wid chamomile  و spelt chamomile  .

 

خاصيت درماني :

بابونه صغير يا بابونه در اغلب مناطق چين ، جاوه و ژاپن كاشته مي شود . در چين و ژاپن گل هاي خشك شده ي آن را با چاي دم كرده و به عنوان شكن و معرق مي خورند .
در هندوستان از گل هاي خشك آن به عنوان محرك ، رقيق كننده ، محلل ورم و تومور ، باشكن و در مواغرد ضعف هاي اساسي نظير ضعف هاضمه ، هيستري و همچنين براي تسكين تب هاي نوبه اي استفاده مي شود .
اسانس آن در استعمال خارجي در موارد روماتيسم و همچنين براي از بين بردن نفخ و كوليك به كار مي رود .

 

خواص و مضرات بابونه رسمی
خوردن دم كرده ي گل بابونه ي كبير خيلي گرم و خشك است و از نظر خواص معتقدند كه تمام خواص بابونه ي كبير را دارد ، منتهي با قدرت كمتر و به همين دليل مقدار خوراك بابونه كبير يعني 20 گرم در دم كردهها براي 1000 گرم آب جوش مصرف مي شود و در مورد خواص آن آمده است :
از عصاره ي گل هاي تازه ي بابونه كه شامل اسانس فراواني است براي ضد عفوني كردن مخاط دهان و لثه ها پس از كشيدن دندان و در موارد جراحي هاي دهان استفاده مي شود از جوشانده ي گل هاي آن براي شفاف كردن و طلايي كردن رنگ موهاي بور و براي بور كردن رنگ موهاي بلوطي استفاده مي شود . در اين مورد در حدود 1000 گرم گل هاي خشك باز نشده ي گياه را در 1000 گرم آب در حدود 20 دقيقه جوشانيده  و مصرف مي كنند .

 

خواص و مضرات بابونه رسمی
از ضماد آن براي نرم كردن ورم هاي سفت استفاده مي شود و جوشانده ي غليظ تر گل هاي آن براي شست و شو ، ضد عفوني و التيام زخم بسيار مؤثر و مفيد است .
در استعمال داخلي از دم كرده ي 30-20 گرم گل و غنچه هاي بابونه در يك ليتر آب جوش استفاده مي شود كه به تدريج ظرف روز فنجان فنجان ميل شود .
در برخي موارد براي اثر بيشتر ممكن است 30-20 گرم گل بابونه را در 300 گرم آب جوش دم كرده و در 3 دفعه مصرف كنند  .
براي تهيه روغن بابونه صغير در حدود 450 گرم گل بابونه را گرفته و با حدود 2 كيلو گرم روغن زيتون يا روغن كنجد مخلوط مي كنند .
اگر اين مخلوط را در 40 روز در آفتاب بگذارند آماده مصرف است .

 

خواص و مضرات بابونه رسمی
روش ديگر در داروسازي اين است كه اين مخلوط را با آتش ملايم حرارت مي دهند تا آب آن تبخير شود و روغن بمالند البته نسوزد .
البته اين روغن در گوش براي تسكين درد گوش بسيار نافع است و ماليدن اين روغن براي لقوه ، پيچيدگي عصب و ورم قسمت سفلاي بدن ، مقعد ، ركتوم و سفتي رحم و تسكين درد روماتيسم نافع است و براي نرم كردن ورم هاي سخت نيز مفيد است . اگر چند قطره ي آن در بيني ريخته شود براي بي خوابي افراد پير مؤثر است . سابقا در شهر هاي ايران مرسوم بود كه در بهار گياه تازه ي بابونه به نام جزئي از سبزي صحرايي در بازار عرضه مي شد و آن را مخلوط با ساير سبزي ها در بعضي غذا ها مصرف مي كردند .

خواص و مضرات بابونه رسمی

تركيبات :

گياه بابونه صغير داراي اسانس روغني فرار است و در اين اسانس در حدود 3 درصد از نوعي گلي كوزيد وجود دارد كه خاصيت ضد اسپاسم و متوقف كردن اسپاسم دارد و اگر مقدار زيادي خورده شود موجب فلج شدن عضلات نرم و صاف مي شود . اسانس بابونه همچنين وجود ماده ي كامازولن ، آپيژنين ، آلفا – هتروزيد ، سالسيليك اسيد ، يك بتا – هتروزيد غيز متبلور و مقداري ماده ي آزولن خاص كه عامل ضد ورم است مشخص گرديده است .
در گزارش مطالعات شيميايي ديگري آمده است كه در اسانس روغني بابونه ماده ي عاملي به نام كامازولين وجود دارد كه خاصيت آنتي فلوژستيك و ضد التهاب دارو مربوط به آن مي باشد به علاوه در آن ماده ي كامازولن يافت مي شود كه از آن به عنوان دارو آنتي هيستامينيك در مورد بيماران مبتلا به آلرژي استفاده مي شود .
بابونه صغير داروي خاصيت ضد اسپاسم است كه مربوط به وجود ماده ي آپيژنين يا مربوط به آپي ثين و متوكسي كومارين است كه در آن يافت مي شود .

 

خواص و مضرات بابونه رسمی
حداكثر مقدار اسانس و مقدار آزولن در آن در موقعي است كه گل هاي گياه به خوبي ظاهر و باز شده اند . در برگ و ساقه هاي گياه نيز در حدود 9 %  درصد اسانس وجود دارد ولي عاري از ماده ي آزولن مي باشد .
قدار اسانس و مقدار كامازولن در گياه وحشين و در گياه پرورشي متفاوت مي باشد و يكسان نيست .

خواص و مضرات بابونه رسمی

توضيح :

هيستامين ماده اي است كه در بدن انسان وجود دارد اين ماده از اسيد آمينه اي به نام هيستيدين تولي مي شود . اثر اين ماده در مواردي كه به نسوج بدن آسيبي برسد ظاهر مي شد لكه هاي ملتهب و قرمز رنگي كه در مواضع سوختگي پوست بروز مي كند نتيجه توليد موضعي هيستامين در آن نقطه از بدن مي باشد .
در اشخاصي كه جريان گردش خون آن ها طبيعي و نرمال است اگر مقداري ماده ي هيستامين زير پوست آن ها تزريق شود ظرف چند ثانيه نقاط قرمز كوچكي روي پوست ظاهر مي شود و پس از حدود يك دقيقه به حداكثر رسيده و پس از آن به رنگ آبي در مي آيد . پس از گزش پشه نيز اغلب چنين آثاري روي پوست ظاهر مي شود .
اگر اين ماده از طريق رگ به بدن تزريق شود ، ترشحات معدي را افزايش داده و دانه هاي قرمز در پوست ظاهر شده فشار خون پايين مي آيد و سردرد ايجاد مي شود .
اين سردرد ممكن است سردرد شديدي باشد كه آن را اصطلاحا سر درد  هيساميني مي نامند .
بابونه اي كه در لهستان روييده مورد تجزيه و بررسي قرار گرفته است و از آن در حدود 67% – 46% درصد اسانس گرفته شده است كه مقدار ماده ي آزولن محتوي اسانس 95/7  – 52/4 درصد بوده است .
در گزارش مطالعات ديگري آمده است كه اسانس روغني فرار بابونه ي صغير داراي آزولن ، ايزوآميل ، ايزو بوتيل و تركيبات الكلي ديگري نظير استر هاي با آنژليك اسيد و تيگليك اسيد مي باشد و به علاوه در اسانس بابونه صغير آنتلميكاسيد و تانن و ماليك اسيد مشخص شده است.

 

خواص و مضرات بابونه رسمی
اشكال دارويي : گل .

مشخصات :

گياهي است يك ساله ، كوتاه ، بلندي آن حداكثر تا يك متر ، با برگ هاي سبز بريده شده ، بسيار نازك شبيه برگ شبت ، گل هاي آن خيلي كوچك شبيه به داودي ها و يا شبيه انواع ديگر بابونه ها است .
كه در يك طبق مدور كوچك قرار دارد ، هر طبق دو نوع گل دارد ، گل هاي سفيد كه در قسمت خارج دايره و كمي متمايل به طرف پايين و آويزان و گل هاي زرد مايل به قهوه اي يا زرد كه در وسط دايره ي مركزي قرار دارند و بسيار معطرند .
گل ها در طول فصل هاي بهار و تابستان مي رسند و مي توان آن ها را به تدريج كه مي رسند براي مصارف دارويي چيد .
اين گياه بومي اروپاست و در ساير مناطق دنيا نيز پرورش داده مي شود .
در ايران در برخي مناطق شمال ايران و همچنين در جنوب در شوشتر به طور خودرو ديده مي شود و در باغچه ها نيز كاشته مي شود .
تكثير آن از طرق كاشت بذر آن صورت مي گيرد و چون دانه هاي آن سخت است براي اين كه جوانه زدن آن تسريع شود معمول است كه قبل از كاشتن يك روز يا يك شب بذر را در آب خيس مي كنند و پس از آن از آب خارج كرده مدت كوتاهي در سايه پهن مي كنند تا كمي رطوبت آن گرفته شده و در موقع كاشتن از هم جدا شوند و سپس روي خطوطي به فاصله ي 30-20 سانتي متر مي كارند .
معمولا در اوايل بهار كاشته مي شود . گل هاي آن را كه مصرف دارويي دارد در تابستان برداشت و در سايه خشك مي كنند .

نام علمي :

Matricaria  chamomile  از خانواده ي  compositae تيره فرعي  radiae .

 

خواص و مضرات بابونه رسمی : طبع بابونه رسمی و خاصیت درمانی
خواص و مضرات بابونه رسمی

 

منبع : گیاهان دارویی

نت آنجل

 

 

پاسخی بگذارید