netahgel

سایت خبری، سرگرمی و آموزشی نت آنجل

سالروز تاسیس جهاد کشاورزی : دلیل تشکیل جهاد کشاورزی از سوی امام خمینی

سالروز تاسیس جهاد کشاورزی : دلیل تشکیل جهاد کشاورزی از سوی امام خمینی

سالروز تاسیس جهاد کشاورزی

 

من از همه شما متشکر هستم و از این حس و تعاونتان خیلی حظ می ‏برم و خیلی هم خود من میل داشتم که بروم یک دفعه در این جهاد سازندگی خدمت کنم .” امام خمینی ره

فلسفه تشکیل جهاد سازندگی در کلام امام خمینی ره


[“جهادگران] خیلی هم زحمت می ‏کشند و خیلی هم اجر می‏ برند، اما در بین همین [اعضای] جهاد سازندگی … افرادی پیدا می‏ شوند که برخلاف موازین قانونی اسلامی، برخلاف مقررات دولتی … کارهایی انجام می‏ دهند که مردم صدایشان بلند شود .

امام خمینی، فلسفه تاسیس جهاد سازندگی را، محرومیت ‏زدایی از روستاها و روستانشین ‏ها می‏ داند . در این فضای مساعد، به دلیل فعالیت ‏خودباورانه کشاورزان و نیز کوشش بی ‏دریغ جوانان جهادگر، انتظار تحول در اقتصاد کشور، واقع‏ بینانه است . البته این همه در حقیقت‏ حاکی از تعاون اجتماعی و انقلابی مردم شهر و روستاست، که فراخوانی رهبر فقید انقلاب را با جان و دل پذیرفته و در دشت و صحرای دور و نزدیک کشور بذر مهر و عزت را پاشیده‏ اند .

سالروز تاسیس جهاد کشاورزی : دلیل تشکیل جهاد کشاورزی از سوی امام خمینی

سالروز تاسیس جهاد کشاورزی

تجلیل امام خمینی رحمه ‏الله از ایثارگران جهاد سازندگی


در پیامی که بنیان‏گذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی رحمه ‏الله در روز 27 خرداد، سالروز تأسیس جهاد سازندگی، صادر فرمودند، نکات زیرا را در مورد جهادگرانِ خستگی‏ ناپذیر در می ‏یابیم: 1. برادران جهاد سازندگی بهترین و بیشترین کار را انجام داده ‏اند؛ 2. جهادگران بهترین کارها را در بدترین اوضاع و با انبوهی از مشکلات و با دادن شهدای بسیاری به ثمر رسانده ‏اند؛ 3. مجاهدان سازندگی، بذر انقلاب را در دل هر روستایی کاشته ‏اند؛ 4. از مجاهدت این برادران خستگی ‏ناپذیر نهال انقلاب در روستاها و شهرهای دورافتاده بارور گردیده است؛ 5. با آباد شدن مناطق محروم، روستاییان آن مناطق به پاسداران انقلاب و اسلام تبدیل شده ‏اند؛ 6. جهادگران، پیروزی سپاه اسلام بر ارتش کفر بعثی را تسریع بخشیده ‏اند؛ 7. اختلاف زبان و لباس و جز آن نتوانسته است مانع مجاهدات آنان شود؛ 8. هدف جهادگران، تحقق آرمان‏های ملت مسلمان و انقلابی ایران و اجرای برنامه ‏های اسلام است.

سالروز تاسیس جهاد کشاورزی

جهاد سازندگی در سخنان رهبری


در جامعه ‏ای که تلاش و کار و فعالیت اقتصادی با زراندوزی و زیاده‏ طلبی نسبت به دیگران و به عمل کردن نسبت به محرومان و بی اعتنا بودن نسبت به آنان همراه نباشد، مال مردم خوردن وجود نداشته باشد و… مردم اهل صبر و استقامت باشند… این جامعه به بهشت و گلستان تبدیل می‏ شود… جهاد سازندگی مظهر حرکت مردمی خالص و عاشقانه در راه سازندگی کشور و انقلاب است.

دستگاه کشاورزی برای کشور ما بسیار مهم است؛ چون امنیت غذایی برای کشوری بزرگ، پُرجمعیت و دارای هدفهای بلند، بسیار مهم است؛ لذا بخش کشاورزی و دامداری ما یک بخش ویژه و استثنایی است و همه باید برای آن تلاش کنند.

در اسلام هم آگاهانه و با توجه، نسبت به کشاورزی تأکید شده است. حدیث بسیار پُرمعنا و پُر مضمونی درباره کشاورزان نقل شده است: «الزّارعون کنوز اللّه فی ارضه»؛ یعنی کشاورزان کسانی هستند که گنجینه‏ های خدا در زیر زمین را می‏دِروند و استخراج می‏ کنند. مهم‏ترین گنجینه خدا در زمین و خاک عبارت است از موادی که مایه ادامه حیات بشر و حیوانات است؛ این از طلا و نفت مهم‏تر است. طلا و نفت وسیله به دست آوردن مایحتاج زندگی است؛ اما محصول غذایی، مهم‏ترین مایحتاج زندگی است.

این را برای این عرض می‏کنیم که همه دست‏اندارکاران کشور و بخصوص مسئولان وزارت جهاد کشاورزی توجه کنند همان طور که از اول انقلاب بارها تکرار شده است که کشاورزی یکی از اساسی ‏ترین محورهای توسعه در کشور ماست؛ یک چیز حاشیه ‏ای نیست. توجه به صنعت که لازم است نباید موجب عطف توجه از کشاورزی شود. کشاورزی، پایه و زیربنا و اساس است

 امام و احیای کشاورزی ایران


از همان روزهای نزدیک به پیروزی انقلاب، اندیشه کشاورزی و کشاورزان ایرانی، رهبر فقید انقلاب را به خود مشغول داشته بود . در مصاحبه‏ ها و سخنرانی ها و اعلامیه ‏های روشنگرانه، از کشاورزان به نیکی یاد کرده و نقش و تاثیر ویژه این قشر سختکوش را در رشد اقتصادی و نیل به آبادانی و استقلال سیاسی کشور خاطرنشان می‏ ساخت . پیدا بود که امام، دولت و حاکمیت آینده ایران را به سمت و سوی اقتصاد منهای نفت فرا می ‏خواند تا از توازن واردات و صادرات بهره ‏مند گشته و جامعه ایرانی، خوداتکایی در عرصه ‏های اقتصادی را فراچنگ خود آورد .

———————————–

منبع :‌ اطلاع رسانی حوزه

پاسخی بگذارید