netahgel

سایت خبری، سرگرمی و آموزشی نت آنجل

معنی یلدا : بهترین اشعار در مورد شب یلدا و معنای کلمه یلدا

معنی یلدا : بهترین اشعار در مورد شب یلدا و معنای کلمه یلدا

معنی یلدا

 

معنی یلدا

فرهنگ فارسی معین

(یَ) (اِ.) این واژه سُریانی و به معنای تولد و زایش است . یعنی تولد مهر (متیرا) در شب اول زمستان که بلندترین شب سال است و ایرانیان به یُمن تولد مهر در این شب جشنی برپا می کنند.

 

معنی یلدا

لغت‌نامه دهخدا

یلدا. [ ی َ ] (اِخ ) یکی از ملازمان حضرت عیسی (ع ) بوده است . (برهان ) (از ناظم الاطباء). اما ظاهراً از بیت «به صاحب دولتی پیوند…» سنایی بعض فرهنگ نویسان (از جمله مؤلف برهان ) پنداشته اند که «یلدا» نام یکی از ملازمان عیسی بوده است ، ولی چنین نامی در زمره ٔ ملازمان او در مأخذی دیده نشده و «چاکری » کردن هم در بیت سنایی به معنی اختصاص یافتن زمان مزبور به ولایت وی می باشد. (پورداود، یشتها ج ۱ ص ۴۱۹).

 

معنی یلدا : بهترین اشعار در مورد شب یلدا و معنای کلمه یلدا

 

معنی یلدا

معنا شناسی کلمه ی یلدا

یلــــــدا واژه ای سریانی است
به زبان تازی تولد و میلاد
و به زبان پارسی زایش است و این آخرین شب پاییز ،
و نخستین شب زمستان
یا آغاز چله بزرگ
 
و درازترین شب سال می باشداین شب نزد ایرانیان گرامی است و برای دوری از نامبارکی آن رابا جشن و سرور همراه می کنند
 
ایرانیان شب و تاریکی را نماد اهریمن و روز و روشنایی را نشان اهورامزدا می دانستند                 چون پس از شب یلدا روزها کم کم بلند و شبها کوتاه می شوند ، آن راچیرگی روشنایی برتاریکی و تباهی ، و پیروزی اهورامزدا بر اهریمن به شمار می آوردندواژه یلدا به زبان پارسی به معنای زایش است بنا به آنچه در تاریخ و فرهنگ ها آمده، در اصل جشن پیدایش میترا یا مهر بوده است که در دنیای آیین مسیح آن را با میلاد حضرت عیسی برابر کردند و در سده چهارم میلادی آن را هنگام زایش عیسای مسیح قرار دادند. برخی به این باورند که واژه یلدا نام یکی از چاکران حضرت عیسی بوده است رومیان باستان روز یکشنبه را ویژه ی خورشید دانسته و پاک می شمردند (آیندگانِ رومیان که مسیحیان هستند این روز را جشن گرفتند)بزرگترین جشن مهر در ۲۵ دسامبربود ، که زادروزمهر گمان می شده است و کوتاهترین روز سال بوده استدر شب « یلدا » نخستین شب زمستان یا شب پایانِ ماه آذر که بلندترین شب سال است رومیان مهرپرست گمان می کردند که دیگر خورشید از افق مشرق سر بر نخواهد آوردبدین خاطر چون دیدند فردای آن روز با وجود درازی شب باز خورشید سر برآورد از این رو آن روز را زادروز مهر پنداشتند و جشن گرفتند و این جشن را «ناتالیس انویکتیوس یعنی جشن خورشید دادگری » می گفتنددر ادب پارسی نیز نویسندگان و سرایندگان، بلندی زلف یار و سیاهی خال رخسار و درازی دوری های دلدار را به شب یلدا مانند کرده و می کنند

گرد آوری : نت آنجل

پاسخی بگذارید