نحوه حذف نام همسر سابق از شناسنامه

نحوه حذف نام همسر سابق از شناسنامه

نحوه حذف نام همسر سابق از شناسنامه

نحوه حذف نام همسر سابق از شناسنامه

 

یکی از مواردی که زن و شوهرها را پس از جدایی و طلاق آزار می‌دهد وجود نام یکدیگر در شناسنامه‌هاست از این رو خوب است بدانید چگونه می‌توانید این نامی که روزی برای‌تان شیرین بوده را پاک کنید.

به گزارش گروه فضای مجازیخبرگزاری میزان، همانقدر که گنجاندن نام همسر در شناسنامه در هنگام عقد شیرین و دلچسب است و چه بسا برای درج آن در شناسنامه عجله هم داریم، پس از طلاق نه خودمان چشم دیدن این نام را در شناسنامه داریم و نه می‌خواهیم دیگران از این واقعه مطلع شوند و هر روز سین جین مان کنند و زندگی اجتماعی مان را ملال آور نمایند.

از این رو پاک کردن و حذف نام همسر بعد از طلاق نه به عنوان یک ضرورت قانونی که به عنوان یک ضرورت عاطفی و اجتماعی مهم مطرح می‌شود که در زندگی آتی فرد از بسیاری از جهات تاثیرگذار است.

اما آیا این امر از لحاظ قانونی امکان پذیر است؟

حمیدرضا محمدی، وکیل پایه یک دادگستری در این زمینه می‌گوید اگر اسم طرفین در دوران عقد وارد شناسنامه‌ها شود و زوجه در هنگام طلاق همچنان دوشیزه باشد، بلافاصله بعد از طلاق، ثبت احوال با دریافت مدارکی که این ادعا را اثبات کند از جمله گواهی پزشکی قانونی، نام طرفین را از شناسنامه حذف می‌کند.

مدیرعامل موسسه دادگر نیک فرجام هم چنین به این نکته اشاره می‌کند که عدم درج وقایع ازدواج و طلاق دوشیزه در شناسنامه زوج با ارائه مدارک لازم صرفا برای بار اول امکان‌پذیر است.

چنانچه فرد برای بار دوم دوشیزه‌ای را عقد نماید و در همان حال طلاق دهد، حذف واقعه از شناسنامه ممکن نخواهد بود. در این گونه موارد پس از ازدواج مجدد زوج، در صورت تعویض شناسنامه نسبت به حذف واقعه ازدواج و طلاق قبلی، اقدام خواهد شد.

حمیدرضا محمدی در مورد ثبت تاریخچه ازدواج‌ها و طلاق‌ها می‌گوید کل وقایع ازدواج و طلاق یا وفات زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت می‌شود.

ولی در المثنی شناسنامه زن یا مرد، آخرین نکاح و طلاق یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت خود باقی است منعکس خواهد شد.

این وکیل پایه یک دادگستری در ادامه خاطر نشان می‌سازد علیرغم مراجعات مکرر زوجین برای حذف واقعه طلاق، حذف نام پس از طلاق فقط با ارائه گواهی پزشکی قانونی میسر است و در دیگر موارد یعنی در صورتی که زن هنگام جدایی باکره نباشد نام زوجین از شناسنامه‌ها حذف نمی‌شود.

وی می‌گوید البته اگر زن و مرد برای ازدواج مجدد اقدام نموده و ازدواج دوم آن‌ها ثبت شود. پس از ثبت ازدواج جدید زن و مرد می‌توانند برای دریافت شناسنامه المثنی با حذف نام همسر سابق اقدام کنند.

به عبارت دیگر این گروه باید پس از ازدواج بعدی، نام همسر قبلی را از شناسنامه حذف کنند.

نحوه حذف نام همسر سابق از شناسنامه
منبع : میزان
About رضایی 4330 Articles
امام صادق علیه السلام فرمودند : محبـوبتـرین بـرادرانـم نزد من، کسـى است که عیبهایـم را به من اهدا کنـد

Be the first to comment

پاسخی بگذارید