ورود بانوان به ورزشگاه آزادی، آزاد شد/موافقان و مخالفان چه گفته اند؟

ورود بانوان به ورزشگاه آزادی، آزاد شد/موافقان و مخالفان چه گفته اند؟

ورود بانوان به ورزشگاه آزادی، آزاد شد/موافقان و مخالفان چه گفته اند؟

ورود بانوان به ورزشگاه

ورود بانوان به ورزشگاه آزادی، آزاد شد/موافقان و مخالفان چه گفته اند؟

ورود بانوان به ورزشگاه آزادی ، آزاد شد

 

سایت فرارو در خبری مربوط به ورود بانوان به ورزشگاه عنوان داشت: این‌بار حضور زنان تفاوتی آشکار با دفعات قبل دارد: به مانند فینال لیگ برتر بسکتبال یا لیگ جهانی والیبال، تماشاگران زن گزینش نمی‌شوند و فدراسیون از همه خواسته که در ورزشگاه حضور پیدا کنند. به گفته یکی از مدیران وزارت ورزش، این وزارتخانه به دنبال یک روند طبیعی برای حضور زنان در مجموعه‌های ورزشی است.

به گزارش شفقنا این سایت در ادامه آورده است:‌با اعلام فدراسیون بسکتبال، امروز زنان می‌توانند دیدار تیم‌های بسکتبال ایران و عراق را از نزدیک تماشا کنند. این بازی، از پنجره دوم مقدماتی جام جهانی در قاره آسیا، ساعت ۱۸ برگزار می‌شود. این‌بار حضور زنان تفاوتی آشکار با دفعات قبل دارد: به مانند فینال لیگ برتر بسکتبال یا لیگ جهانی والیبال، تماشاگران زن گزینش نمی‌شوند و فدراسیون از همه خواسته که در ورزشگاه حضور پیدا کنند. به گفته یکی از مدیران وزارت ورزش، این وزارتخانه به دنبال یک روند طبیعی برای حضور زنان در مجموعه‌های ورزشی است.خانواده ها می توانند عصر امروز (یکشنبه) در ورزشگاه آزادی به تماشای مسابقه حساس تیم ملی بسکتبال ایران مقابل عراق بنشینند و پولی هم نپردازند.تیم ملی بسکتبال عصر امروز (ششم اسفند) در چهارمین دیدار خود در رقابت های مقدماتی جام جهانی به مصاف عراق می رود. عراقی که در بازی رفت، تیم ایران را شکست داد و حالا در تهران با بسکتبالیست های کشورمان روبرو می شود.دو تیم در بازی های گذشته خود دو برد و یک باخت داشته اند و با تفاضل در رده های اول و دوم قرار دارند. ایران پس از باخت عجیب به عراق در بازی اول، قطر را در تهران شکست داد و پنج شنبه هم در سومین بازی در آلماتی به مصاف قزاقستان رفت. دیداری که دومین پیروزی را برای تیم ایران به ارمغان آورد تا همزمان با باخت عراقی ها به قطر، به صدر جدول برسد. تیم ایران که این روزها یک بار دیگر پوست اندازی کرده و با نیمکت جدید و بازگشت ستاره های گذشته راهی رقابت های انتخابی شده، در چهارمین مسابقه در تالار بسکتبال آزادی میزبان عراق است. دیداری که عصر امروز و از ساعت ۱۸ آغاز خواهد شد.

ورود بانوان به ورزشگاه

بلیت رایگان و آزادی ورود بانوان

یکی از حواشی ورزشی طی یک ماه گذشته، مشکل بانوان خبرنگار در تبریز و ممانعت از ورودشان به سالن مسابقه بود. با این حال در بازی برگشت همان مسابقه بانوان وارد سالن آزادی شدند تا قدری فضا تلطیف شود. با این حال اتفاق بهتر و زیباتری هم امروز می افتد و قرار است در این دیدار ملی و رسمی، بانوان اجازه ورود به سالن را داشته باشند و اهالی بسکتبال می توانند به صورت خانوادگی به تماشای این دیدار بیایند.فدراسیون بسکتبال همچنین برای این مسابقه بلیت فروشی انجام نمی دهد و تماشای این مسابقه هیجان انگیز رایگان است.عراق شاید حریف بسیار قدرتمندی نباشد اما دوباره جمع شدن ستاره های گذشته تیم ملی کنار یکدیگر و قرار گرفتن همزمان نیکخواه و حدادی در تیم به اندازه کافی به این مسابقه هیجان و زیبایی و همچنین دلیل برای تماشا کردنش می دهد.بنا بر این، پس از مدت ها شاهد یک مسابقه در رده ملی و رسمی خواهیم بود که بانوان هم به همراه مردان می توانند آن را از نزدیک تماشا کنند. اتفاقی که پس از مشکلات بسیاری که برای بانوان چه به عنوان ورزشکار، چه تماشاگر و حتی خبرنگار به وجود آمده بود، می تواند نوید بخش روزها و شرایط بهتری باشد. گفتنی است دیدار ایران و عراق ساعت 18 امروز ( 6 اسفند) در سالن بسکتبال ورزشگاه آزادی تهران انجام خواهد شد. فدراسیون بسکتبال جهت رفاه حال تماشاگران با اختصاص تعدادی اتوبوس، خانواده ها و تماشاچیان محترم را از ساعت 16 تا 21 از ایستگاه متروی استادیوم آزادی به سالن بسکتبال مجموعه ورزشی آزادی و بالعکس منتقل می نماید.

ورود بانوان به ورزشگاه

آیت‌الله مکارم شیرازی: ورودِ زنان به ورزشگاه دیگر نباید مطرح شود

هر چند در آذرماه گذشته آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به سابقه بحث ورود زنان به ورزشگاه‌ها و مخالفت با آن، تاکید کرد: طرح مجدد این مسئله، رفتن راه انحرافی است. به گزارش ایسنا، آیت‌الله مکارم شیرازی روز چهارشنبه (۸ آذر) در ابتدای درس خارج خود در مسجد اعظم قم با اشاره به مسئله حضور زنان در ورزشگاه‌ها تصریح کرد: این طرح در دولت قبل نیز مطرح شد، اما هم رهبری و هم مراجع مخالفت کردند و باز هم متاسفانه برخی با وجود اطلاع از این کار به دنبال تصویب آئین نامه هستند. وی اظهار کرد: مگر مشکلِ کشور ما ورود زنان به ورزشگاه است؟ مشکل مردم گرانی نان و بیکاری جوانان تحصیلکرده و اشتغال و مشکل بانک است که مردم را بیچاره کرده است. وی با بیان اینکه خواه ناخواه این مسئله مفاسدی در پی دارد عنوان کرد: دولت به جای نوشتن آئین‌نامه برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها، برای گران نشدن نان و رفع مشکلات بیکاری و معیشتی مردم آئین نامه بنویسد.

محسن غرویان: حضور زنان در ورزشگاه‌ها اشکال ‌شرعی ندارد

اعتماد در گفت وگویی با محسن غرویان استاد حوزه و دانشگاه در مورد مبنای فقهی مخالفت پاره‌ای از روحانیان با ورود زنان به ورزشگاه گفته بود: مبنا ایجاد مفسده اخلاقی است تحت عنوان اختلاط زن و مرد که موجب فساد اخلاقی و روابط نامشروع شود یا زمینه‌های گناه، فساد و فحشا را فراهم کند. اما تعیین مصداق این اختلاط بسیار دشوار است. این به طور کلی روشن است که زن و مرد نباید با یکدیگر روابط خلاف شرع داشته باشند اما مصادیق اختلاط‌هایی که زمینه این گناه را فراهم می‌کند، محل بحث است. این اختلاط‌ها در کجا حادث می‌شوند؟ در خیابان و بازار هم بین زن و مرد اختلاط وجود دارد. الان در مکه هم اختلاط بین زن و مرد وجود دارد. مردان با بدن عریان در حال حج‌اند و زنان هم در کنار آنها هستند و تماس بدنی بین مردان و زنان، به علت ازدحام، اتفاق می‌افتد اما فقها اشکال نمی‌کنند و چنین حج و طوافی را صحیح می‌دانند. مردان اهل سنت نیمی از بدن‌شان لخت است و زن‌ها هم اگرچه حجاب دارند ولی به هر حال در معرض ازدحام جمعیت و تماس بدنی با مردانند. ولی فقها اشکال نمی‌کنند و می‌گویند در آن جا کسی به فکر گناه نیست. یعنی زنان و مردانی که در آن اختلاط به سر می‌برند، نیت گناه کردن ندارند و در حال عبادتند. بنابراین از همین جا یک ملاک در اختیار قرار می‌گیرد و آن اینکه، نیت گناه نباید در کار باشد. از این جهت در میادین ورزشی هم اگر صرفا تماشای عادی یک مسابقه ورزشی در کار باشد، کسی نیت گناه کردن ندارد. چنانکه خانم‌ها در مسابقات والیبال در اردبیل، در ورزشگاه حضور داشتند و زمینه گناه هم فراهم نشد. اگر مسیرهای رفت و آمد موجب اختلاط نشود، حضور زنان در ورزشگاه فی حد نفسه اشکالی ندارد. به خصوص اگر خانواده‌های ورزشکاران هم در ورزشگاه باشند، این امر انگیزه‌بخش و شورآفرین است. حساسیت‌ها به خاطر این است که حضور زنان در ورزشگاه، تا حدی خلاف عرف جامعه مذهبی ما است. چون تا حالا زنان در میادین ورزشی حضور نداشته‌اند و این امر یک اتفاق نسبتا تازه است، حساسیت‌ها بالاست؛ وگرنه هیچ مبنای علمی و مبنای فقهی یا شرعی دقیق و روشنی ندارد. اما به هر حال خلاف عرف جامعه تلقی می‌شود و همین موجب حساسیت شده. وگرنه الان در جمهوری اسلامی، زنان به عنوان داور یا عکاس یا خبرنگار یا پزشک در میادین ورزشی مردان حضور دارند و کارشان را انجام می‌دهند و هیچ امر ناشایستی هم رخ نمی‌دهد. مهم همان نداشتن نیت گناه است. حضور در ورزشگاه به قصد تماشای یک ورزش ملی و با احساسات پاک ملی و میهنی صورت می‌گیرد و جایی برای حساسیت وجود ندارد. اگر حضور زنان در ورزشگاه به گونه‌ای باشد که با مردان در یک جایگاه نباشند و جایگاه زنان و خانواده‌ها مجزا باشد، آن حساسیت عرفی مذکور رفع خواهد شد. موضوع مهم تحریک شدن است و اتفاقا تحریک شدن از طریق تصویر، حالا چه تصاویر ورزشی چه تصاویر فیلم‌های سینمایی، خیلی بیشتر است. دوربین از نزدیک بدن ورزشکاران را نشان می‌دهد ولی تماشاگری که در ورزشگاه حضور دارد، فاصله‌ای سی، چهل متری – گاهی حتی فاصله‌ای صد متری – با بازیکنان دارد. چه کسی قبول می‌کند که دیدن یک بازیکن فوتبال، از فاصله‌ای پنجاه متری زمینه‌ساز گناه است؟ بنابراین، استدلال مذکور تمام و کامل نیست و نمی‌تواند مبنای ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه‌ها باشد.

مازنی:حضور زنان در ورزشگاه تأثیر منفی بر حفظ شأن و کرامت آنها ندارد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه دلیل مخالفت مخالفان حضور زنان در ورزشگاه‌ها حس «احترام ویژه» است، معتقد است حضور زنان در ورزشگاه تأثیر منفی بر حفظ شأن و کرامت آنها ندارد.احمد مازنی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها، گفت: حس «احترام ویژه» را باید دلیل مخالفت مخالفان حضور  زنان در ورزشگاه‌ها دانست چراکه آن‌ها معتقدند حضور بانوان در این فضاها شأن و جایگاه رفیع‌شان را دچار آسیب می‌کند، درواقع زنان از احترام و منزلتی ویژه‌ای در نگاه مردان جامعه به ویژه علما و فضلای حوزه‌های علمیه برخوردار هستند اما از طرفی برخی معتقدند حضور زنان در ورزشگاه نه تنها موجب کاهش منزلت آن‌ها نمی‌شود بلکه پایبندی بیشتر مردان را به اخلاقیت در فضاهای ورزشی به دنبال دارد.نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بارها دیده شده مردان درگیری‌ها و نزاع‌های خیابانی خود را به دلیل حضور خانواده‌های‌شان رها کردند، درواقع این رفتار نشان از فرهنگ احترام به زنان در جامعه است.وی در حالی که معتقد است دو جریان مخالف و موافق حضور زنان در ورزشگاه‌ها باید با یکدیگر به بحث و گفتگو بنشینند تا به اجماع و توافق نظر برسد، افزود: صد البته صدا و سیما نقش بسزایی در ایجاد فضای مناسب برای حل و فصل این موضوع دارد چراکه می‌تواند این مباحث را در قالب برنامه‌های گفتگو به چالش کشیده و فضا را برای ایجاد یک قانون -که فردی نتواند متعرض آن باشد- محیا کند.عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شخصا معتقد است؛ حضور زنان در ورزشگاه تأثیر منفی بر حفظ شأن و کرامت آن‌ها نخواهد داشت به شرط آنکه با بررسی تفاوت دیدگاه‌ها و دستیابی به یک اجماع نظر راه‌حل‌های قانونی برای این مهم پیش‌بینی شده، همچنین برنامه‌های فرهنگی برای ارتقاء سطح اخلاقی ورزشگاه‌ها دنبال شود.

حسین شمس: بانوان به ورزشگاه بیایند بداخلاقی‌ها از بین می‌رود

پیشکسوت فوتسال با اشاره به موضوع میزبانی ایران در جام جهانی و جنجال‌های مرتبط درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها،  تاکید کرد که اگر زنان به ورزشگاه‌ها بروند شک نکنید که بسیاری از بداخلاقی‌های موجود در استادیم‌ها از بین می‌رود. حسین شمس در گفت‌و گو با ایسنا،‌درباره درخواست ایران برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۰ فوتسال، خاطرنشان کرد: چرا باید میزبانی را به ما بدهند وقتی به بانوان اجازه حضور در ورزشگاه‌ها را نمی‌دهیم. در رویدادی مثل جام جهانی، بحث توریست مطرح می‌شود. شما نمی‌توانی به توریست بگویی به ورزشگاه نیاید. برخلاف گفته‌ آقایان که معتقدند ورزشگاه استانداردی نداریم، معتقدم سالن‌های بسیاری خوبی در شهرهای مختلف هستند. اگر میزبانی را به ایران ندهند، به خاطر منع ورود بانوان است. متاسفانه این کار را بدون هیچ منطقی انجام می‌دهند و سخت‌گیری می‌کنند. برخی نیز در این میان خود شیرینی کرده و می‌گویند خانم‌ها اگر به ورزشگاه بروند، منقلب می‌شوند. سپس عکس‌های همان فرد در ورزشگاه‌ها منتشر می‌شود. هر چه قدر استدلال می‌کنیم که حضور بانوان مشکلی ایجاد نمی‌کند، قبول نمی‌کنند. نمی‌دانم برخی افراد غیرورزشی چه کار به ورزش دارند. همه غیرورزشی‌ها در این زمینه اظهار نظر می‌کنند. آیا ما ورزشی‌ها هم می‌توانیم در خصوص مسائل اقتصادی حرف بزنیم؟ مطمئن باشید اگر بانوان به ورزشگاه ها بیایند، تمام بداخلاقی‌ها از بین خواهد رفت.وی اضافه کرد: بی‌اخلاقی در خیابان هم ممکن است به وجود آید. مگر در سطح شهر با این اتفاقات چه برخوردی می‌شود؟ پلیس در ورزشگاه هم همان برخورد را انجام دهد اما من مطمئنم فرهنگ بانوان ما آنقدر بالاست که هیچ بی‌اخلاقی نخواهند کرد. در هر حال میزبانی جام جهانی ۲۰۲۰ از دست ما رفت و نمی‌توانیم هنرنمایی شیربچه‌های ایران را در کشورمان ببینیم. امیدوارم بازیکنان تیم ملی در آستانه جام‌ملت‌های آسیا از این موضوع سرخورده نشوند و با روحیه بالا به کارشان ادامه دهند. در نهایت باید بگویم ما این درد و دل‌ها را می‌کنیم و گوش شنوایی وجود ندارد که آن را بشنود. پس ما آدم بده می‌شویم و آقایان، آدم خوبه!

ورود بانوان به ورزشگاه

فاطمه طباطبایی: معتقدم زنان می‌توانند در ورزشگاه‌ها حضور داشته باشند

دکتر فاطمه طباطبایی، عروس امام(ره) نیز به آرمان گفته بود: حضرت امام(ره) همواره عنوان می‌کردند که انقلاب از دست متحجرین لطمه خواهد خورد.جمله ایشان را به‌خاطر داریم که پدر پیر شما همواره از دست متحجرین لطمه خورده است. من معتقدم زنان می‌توانند در ورزشگاه‌ها حضور داشته باشند و اگر به نظر برخی از بزرگان شرایط ورزشگاه‌ها با شأن زنان ایرانی نامناسب است باید مسئولان مربوطه این امکانات و ساختارهای فیزیکی ورزشگاه‌ها را به شکلی فراهم کنند؛ نه آنکه صورت مساله را حذف کنیم.

واکنش ترامپ به شعار مرگ بر آمریکا

واکنش پلیس به انتشار فیلم برخورد با کشف حجاب یک خانم

 

منبع: شفقنا زندگی

About فروتن 613 Articles
طولانی ترین سفرها نیز یک روز با گامی کوچک آغاز میشوند

Be the first to comment

پاسخی بگذارید