netahgel

سایت خبری، سرگرمی و آموزشی نت آنجل

پادشاهان ایران : کدام پادشاهان ایرانی در کربلا دفن گردیده اند

پادشاهان ایران : کدام پادشاهان ایرانی در کربلا دفن گردیده اند

پادشاهان ایران

 

پادشاهان ایران

 

از دیرباز شاهان و رجال سیاسی و فرهنگی کشورمان علاقه داشتند که پس از مرگ در کنار ضریح اباعبدالله و کربلا دفن شوند. نام تعدادی از رجال و شاهان ایرانی را که در کربلا و کنار حرم مطهر اباعبدالله مدفون هستند مشخص کرده است، هر چند به نظر می‌رسد سیاهه رجال ایرانی مدفون در کربلا بسیار بیشتر از این نام‌ها باشد.پادشاهان آل‌ بویه

پادشاهان آل‌بویه قدیمی‌ترین پادشاهان دفن شده در حائرحسین هستند. بسیاری از این امیران شیعه در توسعه، بازسازی و تزیین حرم امام حسین(علیه‌السلام) و دیگر امامان شیعه نقش موثری داشتند. چند نفر از آنان در داخل بقعه‌ای در صحن کوچک خاک شده‌اند. در زمان‌های پیشین، بقعه‌ای بر فراز قبر آنان وجود داشت که در میان مردم به بقعه آل‌بویه شهرت داشت. در ۱۲۶۸هـ.ق عبدالرسول خالصی به دستور رئیس اوقاف وقت عراق این بقعه و آثار تاریخی آن را تخریب کرد.

پادشاهان و رجال قاجار

مظفرالدین شاه قاجار: وی از پادشاهان قاجار است که فرمان مشروطیت را در ۱۳۲۴ هـ.‌.ق صادر کرد و در‌‌ همان سال از دنیا رفت. براساس وصیتش او را در کربلا به خاک سپردند. قبر مظفرالدین‌شاه داخل رواق فقیهان یا رواق پادشاهان است و روی آن با موزاییک فرش شده است.

 پادشاهان ایران

محمدعلی شاه: محمدعلی شاه فرزند مظفرالدین‌شاه از پادشاهان دوره قاجار و از مخالفان مشروطه است که به سبب به توپ بستن مجلس شورای ملی شهرت دارد. وی در ۱۳۴۱ هـ..ق از دنیا رفت و در کنار قبر پدرش دفن شد. این قبر نیز با موزاییک فرش شده و اثری از خود قبر نیست.
پادشاهان ایران : کدام پادشاهان ایرانی در کربلا دفن گردیده اند
امیرکبیر: میرزا تقی‌خان هزاوه‌ای مشهور به امیرکبیر، صدراعظم معروف و شهیر عصر ناصرالدین شاه است که به دستور وی در ۱۲۹۸ هـ..ق در حمام فین کاشان به قتل رسید و در رواق پادشاهان به خاک سپرده شد. در کنار قبر وی فرزندش ساعدالملک و برادرش میرزا حسین‌خان دفن شده‌اند.
پادشاهان ایران : کدام پادشاهان ایرانی در کربلا دفن گردیده اند

پادشاهان ایران

سلطان حمزه میرزا صفوی: حمزه میرزا فرزند شاه اسماعیل صفوی از شاعران و ادیبان عصر صفوی بود. وی در ۹۹۷ هـ..ق در اردبیل از دنیا رفت و در داخل حرم امام و در رواق پادشاهان به خاک سپرده شد. حمزه میرزا دیوان شعر و کتابی در سلسله انساب و شرح حال شاعران و عالمان از خود به یادگار گذاشت.میرزا شفیع‌خان مازندرانی صدراعظم: وی از صدراعظم‌های عصر قاجار است که در ۱۲۲۴ هـ..ق درگذشت و در رواق پادشاهان دفن شد.

میرزا موسی وزیر: میرزا موسی‌خان وزیر طهران از حکمرانان عصر ناصری در ایوانی در سمت جنوبی صحن به خاک سپرده شده است.

معیرالممالک: دوستعلی‌خان معیرالممالک، رئیس ضرابخانه و امور دارایی عصر ناصری، در داخل رواق دفن است. قبر او در اتاقی کوچک و آینه‌کاری‌شده قرار دارد.

حاجی میرزا آغاسی: از وزیران عصر محمد شاه قاجار است. او را در رواق پادشاهان به خاک سپردند.

پادشاهان ایران

 

احمد شاه: احمدشاه فرزند محمد‌علی‌شاه و آخرین پادشاه سلسله قاجار است که در دوران وی کودتای ۱۲۹۹ رضاخان به وقوع پیوست. او در ۱۳۴۸ هـ..ق از دنیا رفت و در کنار قبر پدرش به خاک سپرده شد. روی قبر وی را با موزاییک فرش کرده‌اند.

ظل‌السلطان: ظل‌السلطان فرزند ناصرالدین‌شاه و حاکم اصفهان در عصر ناصری و مظفری است. قبر وی در رواق پادشاهان قرار دارد.

زاهدالدین شاه: شاهزاده هندی، برادر محمد نجف میرزا، به همراه چند نفر از شاهزاده‌های هندی معاصر هند در رواق جنوبی دفن شده و مقبره کوچک آنان با آینه تذهیب شده است. معروف‌ترین آن شاهزاده‌ها، غیر از زاهدالدین شاه، سلطان‌برهان‌نظام‌شاه پسر سلطان احمد هندی است که در ۹۶۱ هـ..ق در هند از دنیا رفت.

گرد آوری : نت آنجل

پاسخی بگذارید