netahgel

سایت خبری، سرگرمی و آموزشی نت آنجل

گیاه پنج انگشت : خواص ، مضرات و طبع گیاه پنج انگشت

گیاه پنج انگشت : خواص ، مضرات و طبع گیاه پنج انگشت

گیاه پنج انگشت

 

 

نام های دیگر: پنج انگشت خزنده، بَنْطافلُنْ، ذوخمسه اجنبه
نام لاتین:Five fingerوFive leaf

 

 

خاصیت درمانی و طبع گیاه پنج انگشت :

این گیاه از نظر طبیعت معتدل و در عین حال خنک است و همچنین قابض و تب بر می باشد. بیخ آن قابض است. از جوشانده ۴۰ گرم ساقه زیرزمینی گیاه یا تمام گیاه در هزار گرم آب برای قطع اسهال و شکم روش استفاده می شود. در استعمال خارجی جوشانده آن به عنوان قابض به کار می رود. جوشانده آن محلل و ضد سم است و برای قطع تب از ۱۰ گرم برگ خشک آن مخلوط با سرکه و عسل و یا برگ آن مخلوط با آب عسل و هم وزن آن فلفل استفاده می شود، بسیار مفید است.
اگر به طور مداوم روزانه ۲-۱ گرم عصاره برگ آن خرده شود برای یرقان و قطع خونریزی های داخلی بسیار مفید است. ضماد آن برای خونریزی های خارجی مفید است. ضماد برگ آن با نمک و عسل برای التیام جراحت ها و بواسیر مفید است و گرد برگ آن برای جراحت های تازه نافع است. عصاره ساقه زیرزمینی آن برای قطع اسهال و درد کبد و ریه و زخم روده ها و درد مفاصل و سیاتیک نافع است. اگر ۱۵ گرم عصاره بیخ آن خورده شود برای کاهش سمیت سموم کشنده بسیار مفید است. غرغره دم کرده ساقه زیرزمینی آن در آب که ثلث آن در اثر تبخیر برود برای رفع خشونت حلق و خوردن دم کرده آن برای قطع اسهال و التیام زخم روده و درد مفاصل و سیاتیک مفید است. مضر معده است و از این نظر باید با سکنجبین خورده شود مقدار خوراک آن ۱۵-۵ گرم است. برای مصرف باید گیاه را در تابستان و پاییز وقتی دارای گل نباشد از خاک بیرون آورده و خشک نموده و یا در ماه های فروردین و اردیبهشت وقتی که ساقه های جوان آن به حدود ۵ سانتی متر رسیده باشد از خاک بیرون آورده و خشک نمود. طعم گیاه ابتدا کمی شیرین و سپس کمی تلخ مزه می شود.
ترکیبات: در گیاه مقدار زیادی تانن وجود دارد.
اشکال دارویی: ساقه زیرزمینی، برگ.
مشخصات:

گیاهی است کوچک خزنده، چند ساله، علفی گسترده روی زمین و از ساقه های هوایی آن در تماس با خاک ریشه های اتفاقی بیرون می آید و در خاک مستقر می شود. برگ های آن مرکب شامل ۵ برگچه سبز داندانه دار بیضی است و به ندرت ۷ برگچه دارد. گل های آن زردرنگ، و ساقه زیرزمینی یا بیخ گیاه کمی ضخیم و دارای ریشه های نسبتاً قوی است. این گیاه در گودال ها و خاک های مرطوب اغلب مناطق اروپا، آفریقای شمالی و مناطق معتدله آسیا می روید. در ایران تقریباً در تمام مناطق کشور می روید. در اطراف تهران، تفرش و در نواحی جنوبی ایران شیراز و دشت ارژن و گوتوند و در مناطق غربی ایران در آذربایجان غربی، سهندو خوی و قره چال و در شمال ایران در مازندران، بندر گز، کجور، سخت سر، بابلسر، چالوس و سرانجام در شهمیرزاد به طور خودرو شناسایی شده است.
نام علمی:Potentilla reptans L. از خانواده Rosaceae

 

 

گیاه پنج انگشت : خواص ، مضرات و طبع گیاه پنج انگشت

 

 

منبع : گیاهان دارویی

نت آنجل

 

 

پاسخی بگذارید