netahgel

سایت خبری، سرگرمی و آموزشی نت آنجل

فیلترینگ غیر همسان چیست؟

فیلترینگ غیر همسان چیست؟

فیلترینگ غیر همسان چیست؟
فیلترینگ غیر همسان

وزير ارتباطات در روزهای گذشته توضیحاتی پیرامون بحث فیلترینگ شبکه‌های مجازی ارائه کرد و خبر داد که طرح پالايش (فیلترینگ) هوشمند فضای مجازی در حال پیگیری است؛ طرحی که به گفته وی، احتمالاً تا سه ماه آینده آماده پياده‌سازی شود.

«محمدجواد آذری جهرمی»

در توضیح راهکار دولت جهت طبقه بندی دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت گفت که دستورالعملی جهت «غیرهمسان سازی نظام فیلترینگ» آماده شده و قرار است به دادستانی ارائه شود. به گفته وزیر ارتباطات، پیرو مذاکرات مکتوب با دادستانی این موضوع مورد موافقت قرار گرفته شده است. جهرمی در این‌باره خاطر نشان کرد:

«با پيشرفت برنامه‌ها اكنون اغلب برنامه‌ها از پروتكل HTTPS استفاده می‌كنند كه عملا امكان فيلترينگ هوشمند روی آنها وجود ندارد. متاسفانه به دليل آنكه بخشی از ترافیک اين شبكه اجتماعی روي الگوريتم رمز رفت، اعمال سياست فيلترينگ هوشمند ممكن نشد. به همين دليل تاثيرگذاری اين پروژه روی  شبكه‌های اجتماعی كم شده است.»

اما فیلترینگ غیرهمسان دقیقا چیست؟

«مهدی واعظی» کارشناس امنیت اطلاعات در توضیح فیلترینگ غیرهمسان به دیجیاتو می‌گوید:

«فیلترینگ غیرهمسان بدین معنی است که هر فرد ملزم خواهد بود برای دسترسی به اینترنت با نام کاربری خود به اینترنت ورود کند. بر اساس این ورود، هر فرد ابتدا احراز هویت شده و سپس براساس هویت خود خواهد توانست به محتوای وب‌سایت‌های مجاز دسترسی پیدا کند.»

فیلترینگ غیر همسان چیست؟
فیلترینگ غیر همسان

پیام‌رسان‌ها و سایت‌های پرطرفدار در ایران که از رمزگذاری استفاده می‌کنند.

اما چرا طرح قبلی به نام فیلترینگ هوشمند با موفقیت اجرایی نشد؟ «محمود رضا افرا» کارشناس نرم‌افزار در گفتگو با دیجیاتو، علت این مسئله را در رمزگذاری سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها می‌داند:

«HTTPS امن‌ترین پروتکل انتقال داده میان سرور و کلاینت است چراکه اطلاعات به صورت رمزگذاری شده بین دو طرف انتقال یافته و هیچ شخصی قادر نخواهد بود محتویات آن را مشاهده کند. از این رو اعمال فیلتر هوشمند روی این پروتکل ممکن نیست.»

جهرمی در مورد طرح جایگزین فیلترینگ گفت که فرآيند پالايش هوشمند در حال پيگيری است، فاز دوم آن اتمام يافته و در فاز سوم نيز تجهيزات آن تامين شده است. وی امیدوار است تا سه ماه ديگر اين پروژه برای فضای عادی وب آماده پياده‌سازی شود.

دولت یازدهم در طرح فیلترینگ هوشمند پیش‌بینی کرده بود که در برخورد با یک صفحه، به جای فیلتر کردن تمام آدرس، بخشی از آن مسدود شده و دسترسی به سایر صفحات آزاد باشد. اما اکنون به گفته کارشناسان قرار است مدل دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت تغییر کرده و این مهم بر مبنای موقعیت، سن و سایر شرایط کاربران تعریف گردد.

 

سایر مطالب سایت

جاسوسی افزونه فلش پلیر

آپدیت تجمیعی KB4051963 ویندوز 10 منتشر شد

نسخه Star Wars گوشی پرچمدار OnePlus 5T

عدم رفع فیلتر تماس صوتی تلگرام

از رده خارج شدن ویندوز 7 زودتر از انتظار

مایکروسافت سه آپدیت جدید برای ویندوز 10 منتشر کرد

آشنایی با پنج نکته ویژه جهت افزایش ضریب امنیت حفاظت از اسناد مصرف‌کنندگان

بدافزار Troubleshooter را بشناسید

قابلیت Management Engine پردازنده‌های اینتل

بروز مشکل در به روزرسانی کامپیوترها

Home Hub، روش پیشنهادی مایکروسافت برای مدریت یکپارچه خانه هوشمند مبتنی بر ویندوز 10!

هواوی P11 با دوربین قدرتمند 40 مگاپیکسلی

لیست قیمت گوشی موبایل

چطور بفهمیم حساب فیسبوک ما هک شده است؟

آشنایی با بهترین تبلت های هیبریدی عرضه شده در سال 2017

سایت خبری و تفریحی

نت آنجل

 

منبع : دیجیاتو

پاسخی بگذارید